محتوا

​آشپزخانه مدرن

در میان فضاهای متفاوت خانه جایی که کمترین توجهی در امر دکوراسیون به آن می شود آشپزخانه است که از سوی طراحان داخلی «قلب خانه» لقب گرفته است. با اینکه امروزه آشپزخانه به دلیل میزان وقتی که اعضای خانواده در آن سپری می کنند یکی از اصلی ترین فضاهای خانه محسوب می شود ولی همچنان تمرکز اعضای خانواده در ایجاد فضایی مطلوب برای زندگی متوجه اتاق نشیمن است. اگر کمی با دقت و حوصله به این موضوع بنگرید متوجه خواهید شد که چرا این سال ها حضور خانواده ها در رستوران ها پررنگ تر از سابق شده است و مطمئناً علت به مرز نهایت رسیدن فروش مراکز تهیه غذا را خواهید فهمید، وقتی کدبانوی منزل مجبور به کار در یک مطبخ معمولی و غیر جذاب است چطور می تواند برای پخت و پز حوصله به خرج دهد.

همان طور که برقراری تناسب میان دو عنصر رنگ و نور در کارکرد مناسب، زیبایی بصری، هارمونی فضایی و انتقال انرژی مثبت دیگر اتاق های منزل نقش دارد، در آشپرخانه نیز نوع رنگ بندی اتاق ها و استفاده از نور طبیعی کمک بزرگی به مطلوبیت فضا می کند.پیشنهاد طراحان داخلی در طراحی آشپرخانه مدرن استفاده از رنگ های روشن و درخشان نظیر نارنجی، قرمز، زرد و سبز است که حس زنده بودن و شکوه را برای این آشپزخانه به ارمغان می آورند. این حس حاصل تقابل رنگ های دیوارها و وسایل است. هرگاه احساس کنید نیاز روحی جدید در آشپزخانه دارید به آسانی می توانید دیوار ها را با رنگ مورعلاقه تان بپوشانید. نخست کل دیوارها را به رنگ سفید یا کرم بسیار روشن درآورید. دقت کنید زیرسازی رنگ ها به درستی صورت گیرد و سطح دیوار صاف و یک دست باشد سپس، نوارهای باریکی از کاغذ تهیه کنید و درون آنها را با تیغ ببرید. این نوارها را روی دیوارها قرار دهید و درون شان را رنگ آمیزی کنید. مثلاً اگر زمینه اصلی کرم رنگ است، می توانید برای نوارها از رنگ سفید استفاده کنید.

پس از اینکه رنگ خشک شد، نوارها را به صورت افقی قرار دهید تا خطوط افقی را نیز روی دیوار پدید آورید. برای اینکه خطوط صاف و موازی باشند، دقت بسیاری لازم است. برای این منظور می توانید مثلاً برای کشیدن خطوط عمودی، بالا و پایین دیوار را به فاصله های 10 سانتیمتری علامت گذاری کنید تا بتوانید نوارها را دقیقاً موازی هم قرار دهید. جدا از نحوه رنگ آمیزی و تامین روشنایی که به وسیله هالوژن، لامپ های فلورسنت، چراغ های آویزان روی پیشخوان و نصب پرده های توری در آشپزخانه های مشرف به فضای بیرونی انجام می گیرد توجه به چیدمان وسایل محیطی آشپزخانه در ایجاد فضایی که بتوان بدون دغدغه در آن به فعالیت پرداخت نیز اهمیت ویژه ای دارد. به طور کلی در آشپزخانه سه مرکز مهم وجود دارد که مکان قرارگیری شان، محل مناسب برای بقیه لوازم را تعیین می کند. این سه مرکز عبارتند از مرکز نگهداری مواد غذایی (یخچال و فریزر)، مرکز پخت و پز (اجاق گاز و فر) و مرکز شست وشو (Sink و ماشین ظرفشویی). در واقع اغلب مراحل آشپزی حاصل حرکت های متمادی فرد بین این سه نقطه اصلی است. مثلث کار همچنین این امکان را دارد تا فرد با آرامش خاطر و به دور از هرگونه حوادث خطرناک که معمولاً در آشپزخانه اتفاق می افتد، به فعالیت مشغول شود.

برای استفاده از مثلث کار توجه به چگونگی پلان آشپزخانه اهمیت بسیاری دارد. معمولاً آشپزخانه ها به صورت باریک مستطیلی شکل، راهرویی، L شکل و U شکل و اوپن تعبیه شده اند. آشپزخانه های باریک مستطیلی شکل: در این آشپزخانه ها معمولاً امکان اختصاص تنها یک دیوار طولی به کابینت بندی و همچنین مراکز اصلی یادشده وجود دارد و دیوار طولی دیگر نقش محدودکننده فضا را داشته یا در آشپزخانه های با سیستم باز پیشخوان غذاخوری در آن در طول این مستطیل کم عرض واقع می شود. آشپزخانه راهرویی: این آشپزخانه همان شکل و فرم نمونه قبلی را داشته ولی به جهت عریض تر بودن این مستطیل، امکان اختصاص دو طول آن به مراکز یاد شده وجود دارد. آشپزخانه L شکل: در چنین آشپزخانه ای یک عرض و یک طول مستطیل به کابینت بندی و همچنین مراکز پخت وپز می تواند اختصاص یابد. در این نقشه نیز ایجاد مثلث کاری عملی است. آشپزخانه U شکل: این نقشه ایده آل ترین فرم برای مثلث کار در آشپزخانه است به این ترتیب که هر راس مثلث می تواند روی یک ضلع مستطیل واقع شده و در صورتی که فواصل این سه راس با هم یکسان باشند، مثلث متساوی الاضلاع ایجاد می شود. در نتیجه برای فرد نیز حرکت ما بین مراکز با طی مسیری یکسان امکان پذیر بوده و به این طریق بازدهی کار نیز سریع تر و بهتر خواهد بود.

طبق علم ارگونومیک حاصل جمع طول اضلاع این مثلث (محیط مثلث) که رئوس آن در نقطه مرکزی واقع در جلوی وسیله (اجاق و یا ظرفشویی) قرار دارد باید در یک محدوده خاص باشد. براساس استانداردهای محیطی حداکثر محیط این مثلث برای آشپزخانه های کوچک باید هفت متر و برای آشپزخانه های بزرگ هشت متر باشد.در هر آشپزخانه علاوه بر مراکز فوق الذکر، مراکز دیگری از قبیل محل ذخیره کردن مواد غذایی که باید در نزدیکی محل آماده سازی غذا قرار گیرد نظیر محل قرارگیری مایکروویو که باید در فاصله 37/5 سانتیمتر از پیشخوان صرف غذا بالاتر و پایین تر بوده یا در فاصله37/5 سانتیمتری آن منطقه (مرکز صرف غذا) باشد، محل صرف غذا که براساس فضای موجود یا میزی برای این منظور در وسط آشپزخانه در نظر گرفته می شود یا پیشخوان آشپزخانه به این مساله اختصاص می یابد.

 از شیشه لاکوبل رنگی میتوان در طراحی کابینت های اشپزخانه و طراحی بین کابینت استفاده کرد شیشه رنگی امروزه میتواند جایگزین خوبی برای کاشی و سرامیک باشد چون به صورت تایل های بزرگ تولید وارایه می شود.

شیشه رنگی لاکوبل در دو نوع شفاف ومات مورد استفاده قرار میگیرد که نوع مات آن به نام شیشه متلوکس استفاده می گردد.

نگاهی به طراحی ومعماری داخلی امروز

طراحی داخلی, یکی از اصولی ترین وبنیادی ترین عناصر معماری است. عاملی که متاسفانه به تصور بسیاری از مردم  وگاه حتی متخصصان, به عنوان تزیینات سطحی بنا در حد نازک کاری,کفپوش, رنگ وتزییناتی از این دست تلقی می شود وهمچنین نگرش نادرست موجب شده است تا بسیاری از کارفرماها وسازنده ها, پس از پایان کار ساخت,تازه به فکر طراحی داخلی بیفتند ! 

 فرایند دکوراسیون داخلی با هدف رفع نیازهای روحی وروانی,فیزیکی وعملکردی ودر حالت کلی, تامین هر چه بیشتر شرایط آسایش و آرامش استفاده کنندگان از ساختمان است.

 باید بدانیم که معماری ساختمان, یک کل منسجم و به هم پیوسته است کع تمامی مساءل مربوط به طراحی داخلی نیز در آن قرار گرفته وشدیدا تحت تاثیر یکدیگرند. 

 دکوراسیون داخلی, نگاهی ظریف واز نزدیک به معماری فضا با رویکردی کاملا فنی,هنری و در عین حال کارکردی با دیدگاه زیباشناختی است. عامل تاثیرگداری که در جهت آرامش وآسایش بیشتر , کیفیت محیط زیست استفاده کنندگان آن فضا را ارتقاء می دهد. در بسیاری از موارد دیده می شود که برخی افراد سودجو در حوزه ساخت و ساز مسکن برای دستیابی به فضاهایی با متراژ بیشتر و فروش بهتر, با عدم رعایت اصول طراحی و دکوراسیون داخلی و رعایت نکردن مفاهیم اصیل فرهنگی, با استفاده از افراذ غیر متخصص (به دلیل عدم تمایل برای صرف هزینه و مشاوره با اهل فن) با بکارگیری رنگ و کاغذ دیواری, مبلمان و ... سعی در بهبود فضای ایجاد شده و مخفی کردن عیوب معماری و فریب خریدار را دارند و این یکی از بزرگترین لطمه هایی است که به متخصصان حرفه ای حوزه طراحی ودکوراسیون داخلی وارد شده ونادیده گرفته می شود.

 وجود تناژهای متعدد وزیبای رنگ آبی از آبی پاستلی, آبرنگی و بسیار ملایم گرفته تا سورمه ای تیره این رنگ را به رنگی بی نظیر برای استفاده در دکوراسیون تبدیل میکند. با ترکیب مقداری سبز با رنگ آبی, نوعی رنگ آبی خلق مشود که آبی کارائیبی نام دارد و تداعی کننده دریای کارائیب است .

 هر فردی که درصدد انتخاب عناصر مختلف برای دکوراسیون آشپزخانه هست , خوب میداند که انتخاب متریال و رنگی که با هم هماهنگی داشته باشند برای رسیدن به جلوه ای خوشایند دشوار است . مثلا  اگر بر روی پوشش دیوار بین کابینت های دیواری وزمینی تمرکز کنید , برای آن قسمت مواد و رنگی را که دوست دارید انتخاب کنید , البته به خاطر داشته باشید اگر برای پوشش دیوار بین دو کابینت دیواری وزمینی متریالی چون شیشه های رنگی  با رنگهای متعدد  متشکل از چند تناژ آبی انتخاب کنید, نتیجه کار با تمام علاقه ای که به آن دارید احتمالا جلوه ای شلوغ بوجود خواهد آورد مگر اینکه این شلوغی و چند رنگ شدن فضا را با استفاده از کابینت ها و دیوارهای سفید جبران کنید.

 متاسفانه بسیاری از مردم به دلیل عدم آگاهی و شناخت از این مهم وبا صرف هزینه های گزاف, فریب تبلیغات اینگونه افراد غیر حرفه ای را می خورند. وهمین نا آگاهی موجب شده است تا اغلب, خود مردم با این تصور اشتباه که طراحی داخلی یعنی بزک کردن, به تهیه ی اقلام می پردازند و ظاهرا کار طراحی داخلی را خود بر عهده می گیرند.

 و کلام آخر اینکه ؛ طراحی داخلی از این منظر بسیار حائز اهمیت است که بطور مستقیم با انسان در ارتباط است.

امروزه نگاه جامعه ی آکادمیک ما نیز به این مقوله بسیار محدود است. در بازار اقتصادی جامعه نیز با نگاه بسازبفروشی, طراحی داخلی محدود به نازک کاری, مبلمان و ... شده است. با چنین برداشت های اشتباهی , نباید ارزش طراحی و دکوراسیون داخلی را در حد تزئینات خانه پایین بیاوریم وباید بدانیم که تزئینات , تنها بخشی از فرایند طراحی و دکوراسیون داخلی است و نه همه ی آن .