بلوک شیشه ای

بلوک شیشه‌ ای

یا گلاس بلاک (Glass Block) به قطعه های می گویند که از ​متریال شیشه ​ایجاد می‌شوند این قطعه ها ورای جنبه های تزئینی، کاربردهای ​زیادی دارند. ​به منظور اتصال آنها غالبا از ملات یا چسب با اسپیسر یا جدا کننده بهره می گیرند. بلوک‌ شیشه‌ ای از دهه 1900 گسترش یافته و بیشتر ​به منظور تامین نور طبیعی ساختمان ​از طریق دیوارها کاربرد دارند. در حال حاضر در معماری روز جهان، بلوک شیشه ای نقش ویژه ای را بازی می کند و مهندسان و طراحان و آرشیتکتهای معتبر بین المللی از این ​کالا به موازات پدید آوردن فضاهای دکوراتیو بهره می گیرند.

انواع بلوک‌ شیشه‌ ای عبارتند از :

بلوک‌ شیشه‌ ای مات

• بلوک‌ شیشه‌ ای طرح‌دار

• بلوک‌ شیشه‌ ای شفاف

• بلوک‌ شیشه‌ رنگی
 
تولید این نوع بلوک در کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، ایتالیا، لهستان، ترکیه، اندونزی، تایلند، چین و آمریکا وجود داشت و تا مدتها تولید آن به شکل انبوه در ایران انجام نگرفته بود. به همت متخصصان و مدیران توانمند گروه صنعتی کاوه از سال 1388 تولید آن به شکل انبوه آغاز شد و رفته رفته تنوع رنگی و سایز جدید به آن اضافه گردید. بلوک های شیشه ای مزایای بسیار و کاربردهای خاص نسبت به آجرهای سنتی دارا می باشند و به همین دلیل بازار جهانی بسیار خوبی را بدست آورده و روز به روز مصرف آن بیشتر می شود. این محصول در سالهای اخیر در بازار ایران جای باز نموده بطوری که در حال حاضر عمدتا" محصولات کاوه گوی سبقت را از نمونه های وارداتی ربوده است.

کاربرد و مزایای بلوک شیشه ای

از این نوع بلوک به مقادیر قابل توجه در ساختمان های مسکونی، فضاهای اداری، انبارها، رستورانها، ابنیه هنری، فرهنگی و مذهبی استفاده می شود.
 
قابلیت ​بهره گیری در پارتیشن بندی های فضاهای داخلی با حفظ روشنایی کافی.
بالا بردن فضای مفید داخلی به واسطه ضخامت دیواره 8 سانتیمتری در مقایسه با دیوارهای آجری سنتی که حداقل 15 سانتیمتر است.
خاصیت های بالای ایزولاسیون (صوتی-گرمایی)
سبک بودن دیوار ​ایجاد شده به نسبت دیوارهای آجری سنتی 
قابلیت استفاده از طرح ها و رنگ های ​گوناگون در یک یا چند دیوار بنابر هر نوع سلیقه
سادگی و سرعت عمل بالا در نصب و ​استفاده از بلوک شیشه ای به نسبت آجرهای سنتی. به این دلیل که مرحله های گوناگون دیوارکشی سنتی ​از جمله آجرچینی، گچ و خاک، سفیدکاری و نقاشی در آن اجرا نمی شود اما در بلوک های شیشه ای ​فقط شامل آجرچینی و بندکشی ​هست.
قیمت تمام شده (مصالح و دستمزد) یک متر مربع (در دو طرف دیوار) دیوار شیشه ای در مجموع و به نسبت دیوار سنتی به صرفه تر است به این دلیل که در دیوار سنتی ​پس از آجر چینی ​مرحله های گچ و خاک، سفیدکاری و رنگ آمیزی برای دو سمت دیوار همچنان باقی ​می ماند که هزینه های قابل توجهی را به قیمت تمام شده یک متر مربع دیوار سنتی اضافه خواهد کرد.
نظافت و سادگی در دیوارهای شیشه ای به صورت است که حتی در فضاهای مسکونی به سادگی قابل اجرا و کمترین مزاحمت را برای ساکنین دارد.

نظافت و تمیزی دیوار شیشه ای به ​آسانی ​فقط با یک دستمال نمدار و برای سالیان طولانی انجام می گردد در حالیکه دیوارهای سنتی ​دست کم هر چهار سال نیاز به رنگ آمیزی دارند.
قابلیت استفاده از بلوک های شیشه ای در ​همه یا ​قسمت هایی از نمای ساختمان.
قابلیت استفاده از بلوک های شیشه ای در ایجاد سکوبندی آشپزخانه و یا میز اوپن آن.