شیشه سکوریت

سکوریت کردن به چه معناست ؟

شیشه سکوریت کردن, یک فرآیند عملیات حرارتی است که بر روی شیشه های ساختمانی انجام میشود.

این فرآیند را میتوان بر روی شیشه رنگی, لمینت, چاپ شده و یا لعاب خورده نیز انجام داد.

فرآیند سکوریت کردن شیشه ( شیشه سکوریت )

  • عملیات حرارتی : عملیات حرارتی از گرم کردن یکنواخت شیشه تا دمای نرمی شیشه (700 درجه سانتیگراد) میباشد. شیشه گرم شده بوسیله دمیدن هوای سرد به هر دو سطح شیشه به سرعت سرد میشود. در این فرآیند شیشه را تا مرحله نرم شدن در بالای 700 درجه سانتیگراد حرارت داده, سپس سریعا به دو سمت شیشه هوای بسیار خنک وزیده میشود.
  • در مرحله سرد سازی شیشه, لایه های بیرونی آن سریع تر از لایه های اخلی خنک میشود که این امر موجب استحکام شیشه می گردد.

در خلال سرد شدن, سطوح شیشه سریع تر از مرکز آن سرد شده که موجب ایجاد تنش های دایمی و در نتیجه استحکام شیشه میگردد.

کوره های حرارتی نیز به و صورت کانوکشن و المنتال می باشند. کوره های المنتال کوره هایی هستند که گرما با المنت به شیشه القا می گردد. کوره های کانوکشن به نسبت گرانتر از المنتال بوده ولی به دلیل القای گرما به وسیله ی گرما هوای درون کوره سکوریت یکدست تر و بهتری به دست خواهد آمد.

مزایای استفاده از شیشه سکوریت :

در مقایسه یا شیشه خام با ضخامت های یکسان, شیشه سکوریت در مقابل شکستگی مقاومت بیشتری دارد, به صورتی که میتوان گفت مقاومت مکانیکی آن بیش از 5 برابر میگردد.

در صورت شکست شیشه, شیشه سکوریت به قطعات کوچک با لبه های صیقلی تبدیل می شود که قدرت برش ندارند. این امر خطر صدمه را کاهش میدهد.

موارد استفاده :

شیشه سکوریت ذر جایی که استحکام, مقاومت در مقابل حرارت و ایمنی مورد نظر باشد قابل استفاده می باشد. عموما شیشه سکوریت در صنعت خودرو سازی برای مقابله از خورد شدن شیشه به قطعات بزرگ از شیشه سکوریت در سمت ها و عقب خودرو استفاده میگردد.

در جلو از شیشه لمینت استفاده میگردد چرا که در هنگام ضربه نمی شکند.

هنگامی که پارامتر هایی نظیر مقاومت مکانیکی و ایمنی امیت قابل ملاحظه پیدا می کند, شیشه مقاوم سازی شده ( سکوریت ) مورد استفاده قرار میگیرد. معمولترین مورد استفاده این شیشه بدین خاطر که پس از شکست, بصورت قطعات ریز در می آید در صنعت اتومبیل برای شیشه های جانبی و عقب مورد استفاده قرار میگیرد. ( برای شیشه جلو در عرض از شیشه لمینت که هنگام شکست جدا نمی شود استفاده می گردد )

در لوازم خانگی با استفاده از ماشین آلاتی همچون سی ان سی ها و برش های تمام اتومات – دستگاه های واترجت – دستگاه های تراش با قابلیت تنظیم هر نوع برداشت – دستگاه چاپ تمام اتوماتیک – کوره هایی از نوع کانوکشن و … میتواند انواع شیشه های هود طرح دار با هر نوع برش اعم از پنل و بدنه – سینک های شیشه ای با طرح های کار شده بر روی شیشه – اجاق گاز رومیزی و …  را تولید نمود.

 تفاوت شیشه سکوریت با شیشه خام

 

شیشه سکوریت در ساختمان سازی :

در ساختمان سازی شیشه سکوریت برای سازه های بدون قاب مانند در ورودی و یا هر مکانی که احتمال صدمه زدن به انسان را داشته باشد قابل استفاده است.

از دیگر موارد می توان به استفاده از شیشه سکوریت در ادارات اشاره کرد. اصولا در ادارات به دلیل اینکه در سیستم های مدرن ترجیح داده میشود که فضاها به یکدیگر دید داشته باشند, استفاده از شیشه رایج شده. اما نکته اینجاست که شیشه معمولی دارای خطرات بسیار زیادی است و در صورتی که آسیبی ببیند, خطر جانی زیادی دارد.

اما شیشه سکوریت این خطر را تا حد زیادی رفع کرده و در صورت شکستن, به قطعات بسیار ریزی تبدیل می شود که خطر جانی ندارد.

نمونه شیشه سکوریت بعد از شکست

شکست شیشه سکوریت

 

شیشه سکوریت