شیشه هوشمند

امروزه فناوری های مدرن تولید شیشه ،تاثیر شگرفی بر توسعه ساختمان سازی در سراسر جهان داشته است.فناوری شیشه های هوشمند در سالهای اخیر توسعه خیر کننده ای داشته است.
طبق گزارش سالانه صنایع ایالت متحد آمریکا ،تقاضا برای شیشه های هوشمند تا سال 2020 از مرز سه میلیون مترمربع در سال خواهد گذشت. تولید شیشه های هوشمند بر پایه چهار تکنولوژی کریستال مایع،الکتروکرومیک،ذرات معلق و مواد ترموکرومیک استوار است.ارزش بازار جهانی شیشه های هوشمند در سال 2012 در حدود 80میلیون دلار است که در سال 2020 به 700 میلیون دلار خواهد رسید.
 
ساختمانهایی را تصور کنید که پنجره های آن مجهز به شیشه هایی است که با توجه به شدت تابش نور خورشید تیره و روشن میشوند.فناوری شیشه هوشمند می تواند در روزهای گرم تابستان که نور آفتاب به داخل ساختمان وارد میشود و نیاز به استفاده از دستگاه های خنک کننده و تهویه کننده هوا را افزایش میدهد به صورت هوشمند تاریک شود و از انعکاس نور جلوگیری کند و در عوض در فصول سرد سال دوباره به حالت اول بازگردد و شفاف شود.این فناوری،تاثیر خیر کننده ای بر مدیریت مصرف انرژی،در جهت کاهش مصرف سوخت های فسیلی در ساختمان دارد. پنجره ها نقش اصلی را در کنترل نور ورودی به داخل ساختمان و میزان انرژی مورد نیاز ایفا می کنند.

شیشه اسمارت

ضرورت کنترل انرژی هنگامی مشهودترمیشود که سطح وسیعی از ساختمان با شیشه پوشیده شود که اغلب در این شرایط،امکان حفظ گرمای محیطی مناسب و ذخیره سازی معقول انرژی به طور همزمان با مشکلاتی همراه میشود. با پیشرفت تکنولوژی در عصرحاضر،تلاش محققان بر تولید شیشه هایی با خاصیت پخش نور بسیارکم،جهت استفاده در ساختمانهایی با کاربری تجاری متمرکز شده است،بطوریکه میتوان با فراهم سازی امکان ورود انرژی خورشید به داخل ساختمان و ممانعت از فرار گرمای داخل ساختمان ،مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش داد.چنین شیشه هایی قابلیت ممتازی در ورود نور به داخل بنا داشته و محافظ خوبی در برابر شرایط جویی به شمار میروند.

تکنولوژی ساخت شیشه به مرحله ای از کمال رسیده که طراحی و تولید انواع شیشه را با لحاظ کردن توامان خواص پخشی،انعکاسی،جذبی و شفافیت جهت دستیابی به شرایط ایده ال و پاسخگویی به خواسته های مختلفی همچون کنترل نور روز و درجه حرارت مناسب،امکان پذیر کرده است.شیشه های هوشمند علاوه بر تامین روشنایی روز دارای کیفیات دیگری همچون کنترل خورشیدی،آسایش و راحتی از لحاظ دما(محافظ از گرمای تابستان و سرمای زمستان)با مشخصه هایی همچون قابلیت بازیافت،دوام پذیری،عدم نیاز به پاکیزه نمایی،محافظت از رنگ پریدگی تدریجی اشیای داخل منازل در مقابل نور خورشید و...هستند.

ویژگی شیشه هوشمند

  • شیشه هوشمند محصولی جدید از گروه تولیدی آرتاجام که در عرض های مختلف از 120سانتی نتر تا 180 سانتی متر در طول های متغیر تولید می گردد.
  • ابعاد شیشه ها در طول محدودیت ندارند.
  • قیمت مترمربع شیشه هوشمند
  • شیشه های هوشمند برای اتاق های کنفرانس واتاق مدیریت بسیار مناسب و کارا است.
  • ذرصد شفافیت و وضوح شیشه های هوشمند 87%شیشه های معمولی است.
  • شیشه های هوشمند عمل فیلترینگ اشعات مضر خورشید را به خوبی انجام میدهند انتی یووی ​هستند.
  • شیشه های هوشمند قابلیت نگهداری تصویر را برروی خود داراست وهمانند یک پرده تصویر عمل مینماید ومیتوان از ترکیب ان با ویدیو پروژکتور استفاده نمود.

شیشه اسمارت

شیشه هوشمند در حالت فعال

شیشه هوشمند در حالت خاموش،مات

شیشه هوشمند فعال و غیر فعال

فیلم شیشه هوشمند

در این ویدیو میتوان به چند ویژگی شیشه هوشمند اشاه کرد :

1. استفاده به عنوان پارتیشن

2. استفاده از رونمایی محصول

3. استفاده به عنوان صفحه نمایشگر ویدیو پروژکتور

4. قابلیت روشن و خاموش کرده هر تایل از پنل های اجرایی شیشه هوشمند به صورت جداگانه