محتوا

دکوراسیون داخلی لابی (اتاق انتظار) 

پیرامون انواع آپارتمان و دکوراسیون فضاهای عمومی داخل ساختمان و همچنین لزوم پرداختن به این مقوله مطالبی ارائه شد. حال در این قسمت ، قصد داریم به دکوراسیون فضاهای عمومی مجتمع های بزرگ و برج های مسکونی بپردازیم.

البته در این قبیل ساختمان ها به جهت وسعت و همچنین تعداد ساکنان ، معمولاً هیات مدیره ای وجود دارد و در راس آنها فردی به عنوان مدیر ساختمان مسئولیت اصلی را برعهده می گیرند. این افراد قوانین محکمی تدوین می کنند که تخلف از آنها با توجه به قوانین آپارتمان نشینی پیامدهایی را نیز به دنبال خواهد داشت؛ در نتیجه نظم بیشتری در محیط ساختمان حاکم است.

از آنجا که خصوصیات فضاهای عمومی ساختمان تا حدودی نمادی از موقعیت و خصوصیات افراد ساکن است در میان قوانین بندهایی نیز به شرایط ظاهری فضا و دکوراسیون محیط های عمومی و مشترک و درواقع نمونه فضاسازی آنها اختصاص می یابد.

لذا در این راستا ابتدا به معرفی فضای عمومی برج ها و مجتمع های بزرگ می پردازیم سپس پیشنهاداتی را پیرامون هرچه بهتر شدن ساختار اصلی و دکوراسیون این محیط ها ارائه می دهیم.

لابی

نقطه مشترک اغلب مجتمع ها و برج ها فضایی به نام لابی است. امروزه حتی برای آپارتمان های پـُر واحد نیز لابی در نظر می گیرند. این مکان معمولاً در طبقه همکف ساختمان واقع شده و فضایی از ساختمان است که هر فردی که قصد ورود به هریک از واحدهای آن ساختمان را دارد، ابتدا باید به این محیط داخل شود و پس از عبور از آنجا به واحد موردنظر راه یابد.

لابی اتاق انتظار  

در چند هفته پیش پیرامون انواع آپارتمان و دکوراسیون فضاهای عمومی داخل ساختمان و همچنین لزوم پرداختن به این مقوله مطالبی ارائه شد. حال در این قسمت ، قصد داریم به دکوراسیون فضاهای عمومی مجتمع های بزرگ و برج های مسکونی بپردازیم.

البته در این قبیل ساختمان ها به جهت وسعت و همچنین تعداد ساکنان ، معمولاً هیات مدیره ای وجود دارد و در راس آنها فردی به عنوان مدیر ساختمان مسئولیت اصلی را برعهده می گیرند. این افراد قوانین محکمی تدوین می کنند که تخلف از آنها با توجه به قوانین آپارتمان نشینی پیامدهایی را نیز به دنبال خواهد داشت؛ در نتیجه نظم بیشتری در محیط ساختمان حاکم است.

از آنجا که خصوصیات فضاهای عمومی ساختمان تا حدودی نمادی از موقعیت و خصوصیات افراد ساکن است در میان قوانین بندهایی نیز به شرایط ظاهری فضا و دکوراسیون محیط های عمومی و مشترک و درواقع نمونه فضاسازی آنها اختصاص می یابد.

لذا در این راستا ابتدا به معرفی فضای عمومی برج ها و مجتمع های بزرگ می پردازیم سپس پیشنهاداتی را پیرامون هرچه بهتر شدن ساختار اصلی و دکوراسیون این محیط ها ارائه می دهیم.نقطه مشترک اغلب مجتمع ها و برج ها فضایی به نام لابی است. امروزه حتی برای آپارتمان های پـُر واحد نیز لابی در نظر می گیرند. این مکان معمولاً در طبقه همکف ساختمان واقع شده و فضایی از ساختمان است که هر فردی که قصد ورود به هریک از واحدهای آن ساختمان را دارد، ابتدا باید به این محیط داخل شود و پس از عبور از آنجا به واحد موردنظر راه یابد.

لابی شامل دو قسمت اصلی است:

 نگهبانی

 نشیمن

1 - قسمت نگهبانی:  از آنجا که تعداد ساکنان در برج ها و مجتمع های این چنینی زیاد است و در پی آن رفت وآمدها نیز بسیار است، به منظور حفظ امنیت ساکنان ، نگهبانی شبانه روزی استخدام می کنند که در قسمت لابی مستقر می شود و عبور و مرور افراد را کنترل می کند.

این قسمت از لابی شامل یک پیشخوان و یا میز و صندلی و همچنین امکانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با تک تک واحدهای ساختمان است.

2 - قسمت نشیمن: محیطی از لابی است که با قرار دادن ترکیبی از مبل یا صندلی و میز،شبیه اتاق نشیمن، به نشستن افراد اختصاص می یابد.

در واقع طبق قوانین اصلی سیستم برج ها و مجتمع ها، فرد وارد شده تحت عنوان مهمان و یا مراجعه کننده، ابتدا باید پس از ذکر نام خود و نام ساکن به نگهبان، اندک زمانی را در لابی منتظر بماند و سپس در صورت صدور اجازه توسط ساکن ، به سوی واحد موردنظر روانه شود و یا حتی گاهی برخی از ملاقات های کوتاه مدت افراد غریبه و فرد ساکن در محیط نشیمن لابی و یا فضایی که برای این منظور در نظر گرفته شده است، انجام می گیرد که البته این موارد با همین جزییات و به صورت دقیق در اغلب برج ها و مجتمع های مسکونی موجود رعایت نمی شود و در هریک با توجه به شرایط موجود به گونه ای خاص و با توجه به قوانین تنظیم شده توسط هیأت مدیره و مدیر ساختمان رفتار می شود. ولی آنچه که مسلم است نیاز به وجود لوازم دکوراسیونی برای مقاصد فوق و همچنین بهره مندی فضا از شرایط ساختاری اصولی و ظاهری مطلوب است. در صورتی که موارد یاد شده با توجه به اصول دکوراسیونی و رعایت نکات اساسی در این راستا صورت گیرد، هم به لحاظ اقتصادی برای اهالی ساختمان به صرفه خواهد بود و هم به فضایی زیبا و دلپذیر منجر می شود.

 همواره اولین مسئله ای که در بررسی ساختاری یک فضا باید مورد توجه قرار گیرد پوشش های محیط ، شامل کف و دیوارها است.

کف ها

از آنجا که لابی محل گذر همه افراد ساکن و مراجعه کننده به ساختمان است، استحکام کفپوش از جمله ضروریات یک پوشش به حساب می آید. در میان کفپوش های سخت نیز سنگ بهترین انتخاب محسوب می شود؛ زیرا هم در اثر ضربات ناشی از اسباب کشی و حمل بار و وسایل ، صدمه نمی بیند و هم به راحتی تمیز می شود.

نکته 1: در این فضاها حتی با توجه به وسعت زیاد بهتر است از سنگ های تیره رنگ مانند گرانیت مشکی استفاده نشود زیرا ردپای افراد و خاک و غبارات موجود در هوا همواره لکه هایی را بر روی سطح سنگ ایجاد می کند و ظاهری نازیبا و کثیف پدید می آید.

نکته 2: در این فضاها ( لابی و فضاهای کناری آن) از کفپوش های منسوج مانند فرش های ماشینی ، گلیم ، گبه و مانند اینها استفاده نکنید. مگر آن که کفپوش موردنظر در قسمت نشیمن و در زیر لوازم دکوراسیونی موجود واقع شده باشد و سنگینی وسایل مانع تغییر مکان و لیز خوردن آن شود.

نکته 3: وجود پادری برای تمیز کردن کف کفش ها پیش از ورود به لابی و یا در مقابل در ورودی آن ضروری است.

دیوارها

بهترین پوشش برای دیوارهای این فضا نیز رابطه مستقیمی با وسعت محیط و موقعیت دیوارها دارد. در صورتی که فضای اختصاص یافته به لابی بزرگ است و احتمال برخورد لوازم به هنگام حمل وجود ندارد، می توان دیوارها را با رنگ روغنی و یا کاغذ دیواری قابل شست و شو پوشش داد. در چنین شرایطی کاربرد دیوارپوش های چوبی و یا نصب آینه و یا حتی سیمان، آجر و سنگ  تیشه ای به عنوان پوشش یک و یا دو دیوار نیز تنوعی زیبا را در محیط ایجاد می کند. در میان آنها، آینه علاوه بر ایجاد زیبایی ظاهری، وسعت و نور موجود در محیط را افزایش می دهد.

نکته 4: اگر لابی به قدری کوچک باشد که فضای کافی برای مانور لوازم و اثاثیه ساکنان چندان وجود نداشته و حتی لوازم دکوراسیونی مربوط به این محیط نیز به یک میز و چند صندلی محدود شده باشد، بهتر است دیوارهای محیط را با سنگ پوشاند. به این ترتیب از احتمال آسیب دیدگی دیوارها کاسته می شود.

  

نوع رنگ برای دیوارها نیز باید با توجه به وسعت فضا، نور موجود و همچنین لوازم دکوراسیونی به کار رفته، انتخاب شود.

لوازم دکوراسیون داخلی لابی ها

همان طور که در بالا اشاره شد، لابی دارای دو قسمت اصلی است که هر یک لوازم دکوراسیونی خاص خود را نیاز دارد. البته نوع لوازم دکوراسیونی انتخابی ، رابطه مستقیمی با وسعت، پلان و موقعیت فضا و همچنین کاربرد آن دارد. در برخی از لابی ها محیط نشیمن برای قرار دادن نیم ست مبلمان ( یک کاناپه و دو مبل تکی و میز) و یا ترکیب دوکاناپه دو نفره مناسب است. ولی در برخی دیگر امکان جای دادن یک کاناپه و یک میز و یا حتی تنها چند صندلی و یا مبل کوچک وجود دارد.

به طور کلی توجه به این مسئله ضروری است که یکی از مهم ترین خصیصه هایی که لوازم دکوراسیونی موجود در قسمت نشیمن لابی باید دارا باشند، استحکام و مقاومت آنها است؛ زیرا این لوازم دکوراسیونی نسبت به لوازم و وسایل کاربردی در خانه موارد مصرف بیشتری دارد و افراد مختلفی با فرهنگ ها و گروه های سنی گوناگون از آنها استفاده می کنند لذا احتمال صدمه دیدن آنها به همین ترتیب افزایش می یابد. در ضمن تعویض هرچند وقت یک بار وسایل با توجه به ایجاد بار مالی برای ساکنان میسر نیست.

امروزه با توجه به رایج شدن مبلمان فلزی ، ترکیب فلز ، پارچه و یا حتی تلفیقی از چوب ، فلز و پارچه برای این محیط ها انتخاب مناسبی است زیرا فلز در هیچ شرایطی مورد صدمه ساختاری قرار نمی گیرد و تنها با یک پوشش جدید از رنگ ، نمایی تازه و متفاوت می یابد ؛ در نتیجه هم تغییر نمای ظاهری آن به راحتی و با کمترین هزینه صورت می گیرد و هم از استحکام کافی برخوردار است.

توضیح: البته به طور کلی انتخاب این لوازم ، پس از در نظر گرفتن موضوع مقاومت، سلیقه ای است.

پارچه مورد استفاده برای این لوازم دکوراسیونی نیز باید قابل شست و شو باشد ؛ زیرا به جهت استفاده مکرر افراد مختلف ، بسیار در معرض کثیف و لکه دار شدن قرار دارد.

نکته 5: در صورت امکان از پارچه هایی با رنگ های خیلی روشن برای این منظور استفاده نکنید. البته این روزها چرم های مصنوعی در انواع و اقسام رنگ ها به بازار آمده اند که با هر سلیقه و دکوراسیونی هماهنگ است و به جهت ضد آب بودن و تمیز شدن به سرعت و راحتی، کاربرد رنگ های روشن آنها نیز مشکل ساز نخواهد بود.

رعایت موضوع قابل شست و شو بودن و دوام پارچه در هنگام انتخاب پرده برای پنجره های لابی نیز ضروری است.

در لابی با توجه به موقعیت مکان در کنار لوازم دکوراسیونی مورد نیاز از لوازم تزیینی - دکوراسیونی دیگری مانند انواع تابلو ، دیوارکوب  و سایر عناصر تزیینی نیز می توان استفاده کرد.

نورپردازی

لابی نیز مانند هر فضای دیگری با وجود یک نورپردازی خوب ، صرفنظر از موضوع روشنایی ، جلوه ای متفاوت و زیبا می یابد. برای نورپردازی این محیط با توجه به کاربردهای مختلف ، حداقل به دو نوع  نورپردازی نیاز است:

یکی نورپردازی وظیفه ای فضای نشیمن و پیشخوان و دیگری نورپردازی دکوراسیونی.

برای نورپردازی فضای نشیمن می توان از لوسترهای آویز یا سقفی، هالوژن های توکار، لوسترها و چراغ های دیوارکوب، آباژور و یا انواع چراغ های رومیزی و یا پایه بلند ایستاده، استفاده کرد و در شرایطی که دیوارکوب ها و یا لوازم تزیینی دیگری در محیط وجود داشته باشد، نورپردازی آنها جلوه ای متفاوت را پدید می آورد.

نکته 6: اگر فضای لابی، راهروها و یا مکان های موجود تا آسانسور، به هنگام روز از نور کافی بهره مند باشند، کاربرد گیاهان طبیعی، روحی تازه به محیط می بخشد ولی در غیر این صورت گل ها و گیاهان مصنوعی نیز جایگزین خوبی محسوب می شود.