شیشه لاکوبل شیشه رنگی شیشه دکوراتیو شیشه بین کابینت شیشه بلژیکی/شیشه رنگی متلوکس

شیشه طرحدار رنگی یا لمینیت در مقایسه با شیشه‌های معمولی ضریب ایمنی زیادی دارا می باشد. شیشه معمولی در هنگام شکسته شدن به صورت قطعه های درشت و تیز خرد می شود که می‌توانند باعث ضررهای جانی و مالی بزرگی شود. شیشه‌های سکوریت به نسبت شیشه‌های معمولی دارای شرایط مناسبی هستند. این شیشه‌ها در هنگام شکسته شدن به قطعه های کوچک و غیر برنده خرد تبدیل می‌شوند که هیچ نوع آسیبی در پی ندارند ولی با این حال شیشه از هم می پاشد و در سطخ زمین پخش می گردد. هدف از تولید و ساخت شیشه‌های رنگی لمینیت برطرف کردن این مسئله در شیشه بوده است. در پروسه لمینیت بین دو یا چند سطح شیشه، بین سطح ها، پلیمری قرار می گیرد و همه مجموعه تحت فشار وحرارت به طور همیشگی یکنواخت می شوند. اصلی ترین ویژگی شیشه‌های رنگی لمینیت الگوی شکست آنها می باشد. این شیشه‌ رنگی ها در اثر ضربه شکسته می شوند ولی قطعات شکسته به میان لایه می چسبند و شیشه یکنواختی اش را همچنان حفظ می کند.

سال ۱۹۰۳ بوسیله یک شیمیدان فرانسوی به اسم “ادوارد بندیکناس” به طور کاملا اختراع شد، او در موقع کار در آزمایشگاه دید که فلاسک شیشه‌ای پوشش داده شده با نیترات سلولز (نوعی پلاستیک) پس از شکسته شدن متلاشی نشد و قطعه های خرد شده به حالت پیوسته در کنار هم باقی ماند. در ذهم این شیمیدان فرانسوی از این مشاهده چیزی خطور کرد و از آن برای تولید شیشه رنگی لمینت بهره گرفت. از این اختراع برای نخستین بار در جنگ جهانی اول به منظور ساخت شیشه ماسک گاز بهره گرفتند و بعد در سال ۱۹۳۹ شرکت فورد استفاده از شیشه رنگی لمینت را در صنعت خودرو سازی شروع نمود.

  

کاربرد شیشه رنگی ‌های لمینت

شیشه‌های ضد گلوله، ضد سرقت، ایمن در مقابل زلزله.
بانک‌ها، بیمارستان‌ها، استخرها، نورگیرها.
و به طور کلی در ایمنی و امنیت نقش مهمی دارند.
سلول های فتوولتائیک
کف شیشه‌ای
شیشه‌های عایق صوتی
درب‌های ورودی
دکوراسیون داخلی
پنجره ساختمان‌های تجاری و مسکونی.
شیشه رنگی های لمینت، سه خصوصیت عایق حرارتی، پایین آوردن آلودگی صوتی و امنیت را به طور همزمان دارا هستند.
در اثر برخورد های شدید به هیچ نحوی فرو نمی ریزند و چسبیده به طلق می‌مانند. میزان صوت عبوری از شیشه را در هر محدوده فرکانسی تا میزان مشخصی پایین می آورند. برخی از گونه های آن‌ از عبور تقریبی ۹۹ درصد از اشعه خطرناک فرا بنفش (UV) نور خورشید مانع می شوند. از پایین آمدن تدریجی رنگ پارچه‌ها، فرش‌ها و مبلمان بوسیله نور خورشید جلوگیری می کنند.