محتوا

دکوراسیون اتاق نشیمن

اتاق نشیمن محل تجمع افراد خانواده است و بیشترین اوقات افراد خانواده در این فضا می گذرد. میز و صندلی باید در این فضا بر خلاف دیگر فضاهای خانه مثل آشپزخانه بسیار راحت باشد . اتاق نشیمن بهترین فضا برای ادامه فعالیتهای روزمره بخصوص انجام تکالیف کودکان می باشد . شناخت دقیق فضای اتاق نشیمن باعث می شود وسایل و امکانات مورد نیاز برای این مکان را به صورت مطلوبی فراهم کنیم فضای نشیمن گاهی می تواند محل حضور مهمانان باشد .بهتر است که ارتباط اتاق نشیمن با ورودی غیر مستقیم و با غذا خوری و اتاق خواب مستقیم باشد . فضای نشیمن رامی توان بوسیله پارتیشن از فضاهای دیگرخانه جدا کرد . در هنگام تزیین و چیدمان اتاق نشیمن باید دقت نمود که آرامش و تنوع در فضا حاکم شود. تزیین وسایل موجود در این فضا باید طوری صورت بگیرد که مانع عبور و مرور افراد نشود. معمولاًمحل قرار گرفتن کتابخانه در اتاق نشیمن است .
جهت تابش نور در فضای اتاق نشیمن اهمیت بسیار زیادی دارد و باید بر خلاف حرکت دست باشد. همچنین استفاده از نور طبیعی در اتاق نشیمن (پنجره و پرده ) در این فضا مسئله مهمی است . بهتر است در فضای نشیمن از نور های متمرکز استفاده نشود. استفاده از نور های مخفی در ایجاد آرامش این فضا مناسبتر است.

رنگ و طرح فضای نشیمن:
هنگامی که تصمیم به انتخاب وسایلی برای خانه گرفته اید از جمله مهمترین مسائلی که باید در نظر بگیرید، انتخاب رنگ و مدل مناسب، با توجه به کاربرد و جایگاه وسایل در هر گوشه خانه است.

مثلاً مبلمان برای اتاق نشیمن با توجه به پارچه، طرح و مدل مبل نسبت به کوچکی یا بزرگی فضا و تعداد نفرات خانواده انتخاب می شود.
علاوه بر انتخاب مبلمان مناسب و راحت، پرده نیز فاصله ای بین وسایل داخل اتاق و فضای بیرون است که باید رنگ و طرح آن، مناسب با وسایل خانه و رنگ دیوارها باشد.

تمام وسایل یک اتاق نشیمن باید به صورتی بسیار راحت و به گونه ای انتخاب شود که علاوه بر هماهنگی و تناسب، ترجیحاً از رنگ های آرامش بخش و شادی آفرین و متناسب با روحیات و سلیقه افراد خانه باشد.
 
از جمله عوامل مهم دیگر که در چیدمان اتاق نشیمن مؤثر است نورپردازی است.اتاق نشیمن محلی است که در تمام ساعات روز برای صرف غذا، پذیرایی میهمان های صمیمی، تماشای تلویزیون و... مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه نورپردازی، احساس آرامش یا عدم احساس امنیت، شاد بودن یا دلگیر بودن را به حاضرین القاء می کند.


همچنین می توان با نورپردازی مناسب، عیب و نقص محیط را پوشانید. البته با توجه به این که اتاق نشیمن در منزل محل تجمع خانواده است، نحوه نورپردازی نیز باید به صورتی باشد که آرامش به حاضران القاء شود.یک روش بسیار مناسب برای نورپردازی یک اتاق، استفاده از نورهای غیرمستقیم است که مستقیماً روی صورت افراد و اشیاء سایه های تند ایجاد نکند..

بدین ترتیب با استفاده از سایه های ملایم، گرمی و صمیمیت خاص به فضا حاکم می شود.

برای زیباتر شدن و تکمیل نورپردازی در اتاق، می توان علاوه بر لوسترها و لامپ های سقفی از چراغ های کوچک تزئینی برای آذین گوشه و کنار اتاق، با نورهای ملایم استفاده کرد. 

 نورپردازی اتاق های نشیمن امروزی قانون خاصی دارد, اینکه ازبین چهارگوشه اتاق باید حتما سه گوشه روشن باشد ویکی از این روشنایی ها باید روی یکی از اجزا یا وسایل خانه باشد.مثلا مستقیم روی یک تابلو یا گلدان و... نوع استفاده از روشنایی ها هم در اتاق نشیمن باید به صورت ترکیبی از انواع نورها باشد.یعنی در یک اتاق نشیمن وقتی از یک آباژور زمینی استفاده می شود در نقطه ای دیگر میتوان از یک چراغ رومیزی استفاده کرد, حتی نوع وسمت نوری که هر کدام  هم منتشر می کنند میتواند متفاوت باشد.یکی به سمت بالا ودیگری به سمت پایین. مهم این است که در نشیمن از همه نوع منبع نوری استفاده شده باشد و البته استفاده از وسایلی که میزان نور راکم یا زیاد می کنند.

 میتوانید برای سقف های بلند نشیمن از نورهای مخفی استفاده کنید.در طراحی های امروزی به طور معمول به جای استفاده از چند لوستر و چراغ های دیواری از نورهای مخفی تعبیه شده در پشت طاقچه ها استفاده می کنند که هم آرامش خاصی به فضای نشیمن می دهد وهم جای کمتری را اشغال میکند. شما میتوانید بوسیله نور,فضای نشیمن را وسیع تر یا کوچکتر نشان دهید. مثلا اگر نورپردازی ها را روی دیوارها و کنج های محیط انجام دهید, اطراف محیط روشن تر از مرکز شده در نتیجه محیط بزرگتر نشان داده می شود در حالی که اگر در نورپردازی یک اتاق نشیمن فقط به منبع نور سقفی وبالای سر مبل ها اکتفا کنید آن وقت دامنه دید افراد محدود میشود و فضا کوچکتر از آنچه هست به نظر می رسد. این وسط رنگ نوری که به خانه میتابد هم اهمیت زیادی دارد, نور زرد برای چشم مناسب تر از نور سفید است اما به تنهایی باعث میشود  رنگ های دیوارهای اتاق و لوازم کمی تیره تر از رنگ اصلی شان به نظر برسند. در واقع با نور زرد دیوارها کرم رنگ و تیره تر و فضای کوچک شما کوچک تر دیده می شود. نور سفید فضا را بزرگتر و بازتر نشان می دهد.